Pár dní zpět jsem prosila na Vinted fóru o zpětnou vazbu na můj dosavadní blogovací počin. Vědomě jsem si naběhla, ale jen tak jsem se mohla dozvědět, jak články vnímají naprosto cizí lidé. Vyžádaná zpětná vazba je dárek. Proto za ni děkuji!
Některé diskutující mě opravdu nešetřily. V určitých případech byla soda namístě,
a snad jsem se do budoucna poučila. (Ano, budou tu obrázky. Ano, potřebuji editora, a ideálně i copywritera. Ano, také se mi více líbí zarovnání do bloku, ale moje šablona to bohužel neumožňuje 😀 a naprogramovat si to zatím neumím). Nicméně část komentářů se nesla v duchu, že to, co je doposud na blogu, „přece každý ví“ a hospodařit „zvládne“ také „každý, i bez mých tipů“.
MĚŘENÍ FINANČNÍ GRAMOTNOSTI ČECHŮ V ROCE 2020
Nad tím jsem si už trošku povzdechla, protože výsledky z měření finanční gramotnosti dospělých Čechů, které provedlo Ministerstvo financí, mluví jinak. Bohužel. Pokud si nechcete stahovat celou zprávu z tohoto výzkumu (z 9.4.2020), tak nabízím vybraná fakta:
- pouze 12 % lidí hodnotí své finanční znalosti jako dobré, 45 % jako průměrné a 39 % osob je hodnotí jako špatné -> na základě zadaných početních příkladů vyšlo, že 52 % lidí má nižší úroveň finančních znalostí;
- 11 % osob nikdy na konci měsíce nezbývají peníze;
- 10 % našich občanů má dlouhodobě starosti s placením i běžných životních nákladů a příliš velké dluhy;
- polovina domácností by byla schopna pokrýt životní náklady po dobu delší než 3 měsíce, 27 % domácností déle než šest měsíců. 16 % lidí by s penězi nevyšlo ani jeden měsíc;
- 35 % dospělých bylo na začátku roku 2020 spokojeno se svou finanční situací;
- 41 % lidí si stanovuje finanční cíle a usiluje o jejich dosažení;
- rozpočet sestavuje 43 % domácností;
- jistotu ohledně svého dostatečného zabezpečení na stáří má 26 % lidí.
A z těchto výsledků se mi zvedá tep:
- polovina Čechů zváží před nákupem, zda si to mohou skutečně dovolit;
- 9 % lidí si občas koupí los, když mají málo peněz;
- nápadně výhodnou nabídku na investování by využilo 51 % Čechů x jen 35 % osob si uvědomuje, že nabídka může být nereálná a potenciálně nebezpečná;
- 41 % lidí si myslí, že zná význam RPSN (roční procentní sazba nákladů) x skutečně však význam RPSN zná pouze polovina z nich.
JAK JSTE NA TOM S FINANČNÍ GRAMOTNOSTÍ VY?
Pokud si chcete během pár minut zjistit, jak na tom s finanční gramotností jste, doporučuji například kvízy od České národní banky, test finanční znalosti nebo zodpovědnosti od Ministerstva financí (vše jsem nastavila na proklik). Přeji hodně štěstí, a i když vám (ne)vyjde 10/10, tak budu ráda, když se ke mně na blog ještě někdy vrátíte!